Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na Warunki korzystania z usługi i korzystanie przez nas z plików cookie.

Czym należy kierować się przy wyborze donicy

Czym należy kierować się przy wyborze donicy

Jakie donice są odpowiednie na zewnątrz domu, a jakie lepiej sprawdzą się w jego wnętrzu? Pytanie to zadaje sobie wiele osób, które rozważają zakup donic do swojego domu. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż źle dobrana donica może sprawić wiele różnego rodzaju kłopotów. Niestety, nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Przyjrzyjmy się zatem wspólnie, jaka donica nadaje się na przykład na taras, a jaka do salonu.

Jakie donice nadają się na zewnątrz?

Wielu z Państwa zapewne zastanawia się, jakie donice będą najlepsze na zewnątrz. W tej kwestii wiele zależy od roślin, jakie zamierzamy hodować na naszym tarasie bądź balkonie. W tym celu należy przede wszystkim kierować się materiałem, z jakiego wykonane są donice. Dlaczego jest to tak ważne? Odpowiedzią na to pytanie są różnego rodzaju niekorzystne warunki atmosferyczne, które mogą wpłynąć nie tylko na stan rośliny, ale również samej donicy. Według ekspertów z portalu plantdeco.pl najlepszymi materiałami na donice zewnętrzne są:

  • Tradycyjne donice ceramiczne. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena oraz bogatość wzorów. Niestety nie są one pozbawione wad. Donice tego typu są bowiem szczególnie narażone na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, taki jak, chociażby uderzenia. Mogą one również pęknąć w wyniku zamarzania wody. Są one również dosyć ciężkie, zwłaszcza jeżeli mówimy o dużych donicach.
  • Donice wykonane z terakoty. Podobnie jak donice ceramiczne, są one stosunkowo tanie. Do innych ich zalet należy wysoka odporność zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury. Dzięki temu ryzyko, że system korzeniowy rośliny ulegnie na przykład przegrzaniu, jest stosunkowo minimalny. Jeżeli zaś chodzi o ich wady, to należy pamiętać, że terakota jest materiałem przepuszczającym wodę. Proces ten następuje co prawda powoli, ale mimo wszystko jednak warto decydując się na zakup donic z terakoty, dodatkowo dokupić do nich podstawki. Są one również mocno narażone na stłuczenia.
  • Donice wykonane z włókna szklanego. Są one bardzo wytrzymałe na warunki atmosferyczne, a jednocześnie są dużo lżejsze, niż ich tradycyjne odpowiedniki. Dosyć dobrze więc się nadają na donice mrozoodporne. Ponadto są one stosunkowo lekkie. Niestety, należy je odpowiednio przechowywać. Nie mogą one bowiem zbyt długo znajdować się pod folią. W przeciwnym razie na powierzchni donicy wykonanej z włókna szklanego mogą pojawić się różnego rodzaju spękania oraz odparzenia.
  • Donice wykonane z betonu. Należą one do jednych z najbardziej wytrzymałych, zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i niekorzystne warunki atmosferyczne. Są one również stosunkowo tanie. Jeżeli zaś chodzi o wady, to należy do nich przede wszystkim stosunkowo duża waga. Między innymi z tego powodu niezbyt nadają się one na doniczki balkonowe. W ich przypadku należy również uważać na zamarzanie wody. Stosunkowo łatwo bowiem ulegają one rozsadzaniu.
  • Donice metalowe. Są one dosyć mocno wytrzymałe, między innymi dlatego są one wybierane na donice ogrodowe. Należy jednak pamiętać, że łatwo ulegają nagrzaniu, oraz ochłodzeniu. To z kolei może niekorzystnie wpłynąć na system korzeniowy danej rośliny. Warto również mieć na uwadze, to aby metal nie wchodził w reakcję z nawozami wodą. Może to bowiem niekorzystnie wpłynąć na zdrowie rośliny.

Warto przy tym również wspomnieć o swoistej innowacji, a mianowicie donicach wykonanych z ekologicznej żywicy. Z jednej bowiem strony są one niezwykle wręcz wytrzymałe, z drugie zaś doskonale wpasowują się one w obecnie panujące trendy proekologiczne.

Jakie donice sprawdzą się w salonie?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jakie donice do salonu będą odpowiednie. Warto jednak na samym wstępie podkreślić jedną bardzo ważną rzecz, a mianowicie donice wykonane z materiałów nadających się do przechowywania na zewnątrz, również z powodzeniem mogą sprawdzić się w salonie. Niestety, w drugą stronę, nie zawsze to działa. Przyjrzyjmy się zatem, jakie donice nadają się stricte do wnętrza domu, a więc i salonu. W przypadku wnętrz, od lat nieodzowny prym wiodą donice wykonane z różnego rodzaju tworzyw sztucznych, takich jak między innymi plastik. Są one z jednej strony tanie, a z drugiej zaś mogą one stanowić doskonałą wręcz imitację dużo droższych materiałów, takich jak, chociażby marmur, czy też metal. Ich wadą jednak jest stosunkowo kiepska wytrzymałość, zwłaszcza jeżeli mówimy o tanich egzemplarzach, wykonanych z kiepskiej jakości tworzywa. Często ulegaj one między innymi pęknięciom. Ponadto należy pamiętać, aby trzymać je z dala od źródeł ciepła. Mogą one bowiem ulec różnemu rodzaju odkształceniom. Ciekawym przykładem donicy przeznaczonej stricte do salonu, mogą być donice wyposażone we własny system nawadniania roślin. Rozwiązanie to jest szczególnie cenione przez osoby, którym zdarza się zapomnieć o podlaniu roślin. Rozwiązanie to doceniają również osoby często wyjeżdżające, gdyż dzięki niemu nie muszą prosić bliskich lub znajomych o podlewanie roślin. Warto również pamiętać o odpowiednich barwach doniczek przeznaczonych do salonu. Obecnie do najpopularniejszych kolorów doniczek przeznaczonych do salonu należą takie jak, biel, czerń, czy też szarość. Ciekawym rozwiązaniem są również designerskie donice. Wyróżnia je między innymi niespotykany wygląd. Warto przy tym podkreślić, że donica może być nie tylko przedmiotem użytkowym, ale również ciekawym.

Donica na nóżkach, czyli elegancja połączona z funkcjonalnością

Jednym z ciekawszych rozwiązań może być donica na nóżkach. Co ciekawe, przy zastosowaniu odpowiednich materiałów mogą one z powodzeniem być stosowane jednakowo na zewnątrz (na przykład na tarasach, balkonach, ale również donice do ogrodu), mogą one służyć również z powodzeniem jako donice do domu. Z jedne strony cechuje je wysoka funkcjonalność, z drugiej zaś mogą one stanowić ciekawą ozdobę samą w sobie. W tym momencie zapewne zastanawiają się Państwo jak to możliwe? Odpowiedzi na to pytanie jest co najmniej kilka. Jeżeli chodzi o funkcjonalność, wiele osób ceni donice na nóżkach między innymi dlatego, że:

  • Możliwość wykorzystania przestrzeni znajdującej się pod donicą, na przykład do przechowywania różnego rodzaju drobiazgów. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne wśród osób, które mają stosunkowo ograniczony metraż domu lub mieszkania.
  • Wiele osób uważa, że donice na nóżkach są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Według nic bowiem można stosunkowo swobodnie odkurzać przestrzeń znajdującą się pod nimi.

Innym powodem, dla którego warto rozważyć kupno donicy na nóżkach, jest jej elegancja. W tej kwestii nawet z pozoru proste modele cieszą się stosunkowo dużą popularnością. Warto jednak pamiętać, że wiele egzemplarzy to swoiste dzieła sztuki. W wielu przypadkach ich motywy zdobnicze przypominają wyrafinowane, żeby, spotykane w różnego rodzaju renomowanych galeriach sztuki. Między innymi z tego powodu donice posiadające nóżki cieszą się tak dużą popularnością, nie tylko w kraju, ale również za granicą.

Czy donice mogą mieć inne zastosowania niż przechowywanie roślin?

Oczywiście, że tak. W tej kwestii w zasadzie ogranicza nas tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia. Doskonałym przykładem mogą być tutaj różnego rodzaju nietypowe zastosowania donic ogrodowych. Bardzo często są one bowiem wykorzystywane do:

  • Przechowywania wody deszczowej. Woda ta może być z powodzeniem wykorzystana między innymi do podlewania roślin ogrodowych.
  • Przy odpowiedniej konfiguracji z donic ceramicznych można stworzyć improwizowany piecyk grzewczy, zasilany świeczkami typu t-light. Rozwiązanie to jest popularne między innymi w niewielkich przydomowych warsztatach. Są one bowiem stosunkowo tanie w budowie oraz eksploatacji, ponadto odpowiednio skonstruowanie potrafią utrzymać ciepło przez stosunkowo długi czas.

Innymi przykładami zastosowań donic, są różnego rodzaju ozdoby. Bardzo często bowiem okazuje się, że donice różnego typu mogą stanowić ciekawy element różnego rodzaju ozdób. Najczęściej jednak, z racji swojej stabilności, stanowią one swoistą, stabilną podstawę. Doskonałym przykładem mogą być tutaj różnego rodzaju ozdoby świąteczne wbijane w ziemię. Donice mogą również być ciekawym sposobem na przygotowywanie naturalnych nawozów do roślin, takich jak kompost. Przy odrobinie inwencji, możemy do tego wykorzystać powstające w domu na co dzień różnego rodzaju bioodpady. Tego typu kompostownik możemy z dużym powodzeniem przygotować nawet na balkonie w bloku. Na potrzeby domowe nie musi być on bowiem dużych rozmiarów, w zupełności wystarczą zwykłe, średniej wielkości doniczki na balkon.

Gdzie dostaniemy wysokiej jakości donice?

W tej kwestii najlepszym rozwiązaniem może być specjalistyczny sklep z donicami. Znajdziemy w nim bez większego problemu interesujące nas doniczki na balkony i nie tylko Ponadto w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy skorzystać z pomocy fachowców, którzy pomogą Państwu w doborze odpowiedniej dla was doniczki. Jest to ważne, ponieważ źle dobrana donica może nie tylko nie spełniać naszych oczekiwań, ale może również zaszkodzić roślinie w niej hodowanej. Doskonałym przykładem mogą być tutaj między innymi donice na taras, których wybór nie dla nie jednej osoby może sprawić niemały problem. Warto również pamiętać, aby przy wyborze donicy, nie kierować się tylko i wyłącznie jej pozornie niską ceną. Może się bowiem okazać, że jest ona stosunkowo kiepskiej jakości, a co za tym idzie, szybko ulegnie ona uszkodzeniu. To z kolei najczęściej oznacza dodatkowe wydatki związane z zakupem kolejnej doniczki.

Podsumowanie

Odpowiednio dobrane pod kątem naszych potrzeb donice, mogą okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, jeżeli z jednej strony zależy nam na ich wysokiej funkcjonalności, z drugiej zaś na estetyce. Coraz częściej bowiem donice przestają być zwykłym przedmiotem użytkowym, przeznaczonym do przechowywania roślin. Między innymi dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup ręcznie robionych donic, które bardzo często cechują się różnego rodzaju bogatym wzornictwem. Ponadto często cechuje je lepsza jakość wykonania, niż te, które produkowane są masowo.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.