Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na Warunki korzystania z usługi i korzystanie przez nas z plików cookie.

Czy donica uniwersalna istnieje? Dlaczego donice do domu nie sprawdzą się jako donice ogrodowe?

Czy donica uniwersalna istnieje? Dlaczego donice do domu nie sprawdzą się jako donice ogrodowe?

Kwiaty i rośliny doniczkowe to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych elementów wystroju wnętrz. Tak jak i doniczki, które są ich nieodłącznym towarzyszem. Warto jednak pamiętać o tym, że nie każda z nich sprawdzi się w 100%. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zły dobór donicy – i to nie względem rośliny, a miejsca ekspozycji. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Donice do domu – o czym pamiętać przy ich wyborze?

Otaczanie się zielenią niesie ze sobą wiele zalet. Nie ulega więc wątpliwości, że warto wykorzystać ją do aranżacji domu i ogrodu. Jak jednak znaleźć odpowiednią doniczkę? Wbrew pozorom istotne jest nie tylko jej dopasowanie względem rośliny, która w niej zamieszka. Doniczka stanie się również elementem wystroju danego pomieszczenia – dobrze więc by korespondowała z jego wystrojem. Dobrze dobrane donice do domu dodadzą wnętrzom odpowiedniego charakteru, a jednocześnie podkreślą urodę kwiatów. Podobnie wygląda to także w przypadku urządzania balkonu, tarasu czy ogrodu. Doskonale wiedzą o tym również producenci doniczek, przez co oferują wiele ciekawych rozwiązań. Wśród nich znalazły się m.in.:

  • • Doniczki na balkony;
  • Donice do ogrodu;
  • Donice na taras;
  • Donice do domu.

Te ostatnie można podzielić na doniczki do salonu, przedpokoju, wiszące, stojące itd. Warto jednak pamiętać o tym, że donice do salonu nie sprawdzą się do stosowania na zewnątrz. I choć bez wątpienia wiele z nich zachwyca swoim wyglądem, niestety nie każda doniczka poradzi sobie z warunkami, jakie panują na dworze. Dobrym przykładem tego jest donica na nóżkach, czy doniczki drewniane, które nie powinny być wystawiane na nadmierne działanie wilgoci, czy ekspozycji na słońce. Wystawione na balkon pod wpływem promieniowania UV utracą swój kolor. Jakie zatem modele sprawdzą się w tej roli najlepiej?

Donice zewnętrzne – jakie cechy powinny posiadać?

O tym, jak wybrać donicę na zewnątrz pisaliśmy już w artykule "Doniczki na balkony i tarasy o nowoczesnym wyglądzie – jak znaleźć idealne doniczki do potrzeb swoich roślin?". Warto jednak przypomnieć o tym, że powinny to być dobrej jakości donice mrozoodporne. Stworzone z myślą o przechowywaniu na zewnątrz, z pewnością podołają warunkom, jakie na nie czyhają. Mowa tu nie tylko o niskich temperaturach, ale również i działaniu promieni UV oraz nadmiernej wilgoci. Z tego względu idealnie sprawdzą się jako doniczki balkonowe, czy donice na taras. Przystosowane do różnych temperatur i wilgotności. mogą być przechowywane na zewnątrz przez cały rok. Najlepiej w tej roli sprawdzą się m.in. modele wykonane z kamienia, włoskiej terakoty, betonu dekoracyjnego, włókna szklanego lub ceramicznego. W przypadku donic drewnianych należy się natomiast upewnić, że wykonane z drewna elementy zostały odpowiednio zaimpregnowane.

Drugą najważniejszą kwestią przy wyborze donicy jest to, by dany model był wyposażony w system odprowadzania wody. I choć wydaje się to oczywiste – niestety w rzeczywistości bardzo często nie zwraca się na to uwagi. A szkoda, ponieważ jest to niezwykle istotne – zwłaszcza jeśli te donice na taras znajdują się pod gołym niebem. System odprowadzania wody uratuje roślinę na wypadek zalania ziemi deszczem, co zdarza się bardzo często. Dzięki temu woda zostanie odprowadzona, a zalana nią po brzegi roślinka nie umrze.

Bardzo ważne jest także to, by dobrać rozmiar doniczki względem rośliny i jej ukorzenienia. Odradza się bowiem sadzenia wysokich roślin w płytkich doniczkach, których wysokość stanowi zaledwie kilkanaście centymetrów. W tym miejscu warto także uwzględnić tempo, w jakim zasadzona w doniczce roślina się rozwija. Może bowiem okazać, że będzie ona rosnąć znacznie szybciej, niż się zakładało. Dobrze jest więc przed jej zasadzeniem uwzględnić więcej miejsca. Równie ważne jest także to, by pasowała ona do aranżacji tarasu, czy ogrodu. Na końcu należy uwzględnić również jej wagę i kształt. W miejscach wystawionych na ekspozycję silnego wiatru najlepszym wyborem będą duże i bardziej stabilne modele. Na więcej swobody w wyborze mogą pozwolić sobie właściciele mniej zawietrznych tarasów.

Jak dobrać doniczki do kwiatów na balkon?

W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, jakie wybrać doniczki na balkon. Istnieje wiele czynników, jakie należy uwzględnić przy ich wyborze. Jednym z nich są wymiary balkonu – z oczywistych względów należy unikać dużych modeli, które zajmują zbyt dużo przestrzeni. Lepszym rozwiązaniem będzie wybór mniejszych doniczek z włoskiej terakoty. Co więcej, nie są one za ciężkie, a zarazem wystarczająco stabilne, by oprzeć się mocniejszym podmuchom wiatru. Bardzo dobrym wyborem są także mniejsze osłonki osadzone na czterech niskich nóżkach.

Równie dużą popularnością cieszą się modele zawieszane – na ściany, czy poręcze balustrady. Warto jednak pamiętać o tym, że przy silniejszym wietrze mogą się nie sprawdzić. Znacznie bezpieczniejszym produktem jest donica rynna. Zaprojektowana w kształcie podłużnego prostopadłościanu, z powodzeniem nadaje się do postawienia tuż pod balustradą. Co ciekawe, niektóre z nich mają zaledwie po 12x22 cm szerokości i 9 cm wysokości, dzięki czemu idealnie sprawdzą się na zewnętrzny parapet. Bardzo popularnym miejscem na ekspozycję doniczki jest także betonowe naczynia w kształcie łódki. Przed ich zakupem należy jednak upewnić, że tego typu doniczka parapetowa ma odpowiedni rozmiar.

Jaką donicę na zewnątrz wybrać?

Dekorując balkon, czy taras warto także uwzględnić ich kolorystykę i przemyśleć całą aranżację. Fasada domu nie powinna kipieć od nadmiaru kolorów, dobrze jest więc postawić na kolory, które będą współgrać z budynkiem. Jeśli jednak marzysz o kilku mocniejszych akcentach, możesz śmiało sięgnąć po donice ceramiczne. Pokryte warstwą szkliwienia, są dostępne w wielu ciekawych kolorach, a nawet i w wersji matowej. Równie ważnym parametrem jest ich design. Najmodniejsze od wielu lat nowoczesne aranżacje najlepiej współgrają z klasycznymi, minimalistycznymi modelami.

Ponadczasowy minimalizm

Cenisz sobie ład i prostotę? Postaw na wybór prostych, lecz efektywnym rozwiązań. Najlepiej sprawdzą się minimalistyczne donice o prostych kształtach i w neutralnym kolorze. Doskonale w tej roli odnajdą się zarówno wysokie donice z włókna szklanego, jak i modele w kształcie misy. Dostępne w 4 rozmiarach najlepiej prezentują się wyeksponowane na stolikach kawowych. Równie ciekawym produktem są donice z betonu ozdobnego. Wprowadzą ponadczasowy szyk na tarasie, a zasadzone w nich rośliny zapewnią nieco prywatności. Beton dekoracyjny prezentuje się równie ciekawie także we wnętrzach, czego przykładem jest m.in. podstawka z betonu, na której można ustawić kilka mniejszych doniczek lub osłonek.

A donice do domu?

Najlepsze donice do wnętrz Brak balkonu, czy tarasu to nie powód do rezygnacji z obecności zieleni. Istnieje bowiem wiele ciekawych modeli donic, które śmiało można wykorzystać do aranżacji wnętrz. Czym zatem kierować się przy ich wyborze? Kupując donice do salonu, należy zastanowić się przede wszystkim nad tym, gdzie zamierza się je postawić. To bowiem skłania do refleksji nad tym, by uwzględnić nie tylko ich rozmiar, ale i jej kształt.

Rozmiar i kształt Większe,

masywne donice doskonale sprawdzą się do ekspozycji roślin tropikalnych, które ze względu na rozłożyste rozmiary – lepiej ustawić na podłodze w rogu pomieszczenia. Rośliny warto umieścić także na stoliku kawowym. Idealnie w tej roli sprawdzą się niskie osłonki rynny oraz naczynia łódki. Miłośnicy kaktusów i sukulentów powinni się natomiast skusić na wybór nieco mniejszych doniczek w kształcie cylindra czy kwadratu. Niewielkie rozmiary sprawią, że rośliny będzie można wyeksponować także na regałach. Z kolei na stole w gabinecie, czy w pomieszczeniach stylizowanych na retro i vintage doskonale prezentować się będą bonsai. Wyeksponowane w eleganckich doniczkach–misach dodadzą pomieszczeniu ponadczasowej elegancji. Natomiast na komodzie w salonie, czy wyspie kuchennej warto wyeksponować nieco większe doniczki, w których pojawią się np. storczyki. Mowa o modelach takich jak biała owalna rynna, czy czarna rynna piano. Ich prosta forma i kolorystyka stanowią doskonałe uzupełnienie dla nowoczesnych wnętrz.

Materiał wykonania

Dobry sklep z doniczkami powinien oferować zróżnicowany asortyment – i to nie tylko pod względem rozmiaru donic, ale i ich materiału wykonania. Parametr ten determinuje bowiem właściwości donic. Nie każdy materiał może poradzić sobie w określonych warunkach. Warto więc uwzględnić np. to, czy donica jest mrozoodporna – zwłaszcza jeżeli ma ona znaleźć się na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Co więcej, tworzywo to może mieć także wpływ na stan i kondycję rośliny. Nie każdy kwiat jest tak mało wymagający jak kaktus, który poradzi sobie bez względu na materiał wykonania donicy. Wiele gatunków roślin bywa kapryśne i może nie poradzić sobie w doniczce z plastiku. Dlatego znacznie lepiej sięgać po modele wykonane z tworzyw organicznych. Wśród nich znalazły się m.in. donice ceramiczne, z betonu, włoskiej terakoty, włókna szklanego lub ceramicznego.

Design doniczek

Na końcu warto również uwzględnić design doniczki, a przede wszystkim zastanowić się, czy będzie ona pasować do wystroju pomieszczenia. Jak zatem podjąć odpowiednią decyzję? Znaczenie mają nie tylko kształty, ale i kolorystyka. Tu więc warto odpowiedzieć dobie na pytanie, jaki efekt planuje się osiągnąć. Czy doniczka ma być mocnym, kolorystycznym akcentem, czy może delikatną dekoracją, która dopełnia wystroju pomieszczenia? W minimalistycznych aranżacjach lepiej sprawdzą się stonowane kolory, proste formy i brak zdobień. Z drugiej jednak strony mogą stać się ciekawą ozdobą kolorowego salonu. Co więcej, doniczki do domu warto dopasowywać także nie tylko pod względem barw, ale i motywu przewodniego, jaki panuje w pomieszczeniu. Jeśli więc mowa o salonie urządzonym w stylu skandynawskim, gdzie dominują jasne kolory i klasyczne meble – najlepiej będzie postawić na stonowane barwy i tworzywa organiczne. Materiały takie jak beton ozdobny sprawdzą się również w bardziej ozdobnych wnętrzach.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.