Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na Warunki korzystania z usługi i korzystanie przez nas z plików cookie.

Podstawy projektowania krajobrazu z donicami – na co warto zwrócić uwagę?

Podstawy projektowania krajobrazu z donicami – na co warto zwrócić uwagę?

Podstawowe zasady projektowania krajobrazu powinny uwzględniać bogaty związek kształtów i przedmiotów z ich właściwym rozmieszczeniem. Projektanci ogrodów i wnętrz zwracają uwagę na zasady atrakcyjnego rozmieszczania donic, tworząc estetyczne, jedyne w swoim rodzaju witryny. Aby stworzyć wysokiej jakości przestrzeń, warto poznać tajniki jej właściwego projektowania, które obejmują nie tylko udaną kombinację kolorów, ale także wybór odpowiednich donic.

Projektowanie przestrzeni – podstawowe zasady

Profesjonalni projektanci ogrodów i wnętrz zazwyczaj dążą do prostoty w swoich projektach, ale pomimo ich rad, chaotycznie artystyczne wnętrza i ogrody przewyższają te powściągliwe. Przed podjęciem właściwej decyzji o zapełnieniu danego miejsca roślinami, warto przyjrzeć się zaletom prostego podejścia.

„Modne donice w architekturze krajobrazu i wnętrz przynoszą nie tylko wartość dekoracyjną, ale także praktyczną. Projektując kompozycje kwiatowe, np. w ogrodzie, należy wziąć pod uwagę wiele punktów. Przede wszystkim należy zdefiniować pomysł, aby ogólny obraz był połączony z wyborem doniczek. Donice mrozoodporne wraz z małymi kamieniami i niewymiarowymi roślinami stworzą ciekawe alpejskie kompozycje, z kolei wewnątrz donice do salonu zdadzą się w projekcie uroczego, karłowatego ogrodu”. – mówi jeden z czołowych polskich projektantów krajobrazu.

Eksperci mają rację, nie jest dobrym pomysłem wypełnianie dużego ogrodu czy wnętrza zbiorem niepowiązanych ze sobą donic, roślin i kolorów. Nie powinniśmy brać jednak tego pojęcia zbyt dosłownie. Wiele osób, które mają niewielkie przestrzenie, wybiera bardziej wyszukane projekty, aby godzinami dbać o swój mały ogród. Co stoi więc za tym, aby stosować doniczki w przydomowym ogrodzie lub wewnątrz mieszkania?

Wskazówki projektowe

Przed rozpoczęciem pracy z projektowaniem przestrzeni, należy wpierw zdecydować o danym stylu projektowania. Podejmując decyzję, należy rozpocząć od projektu domu i osobistych upodobań. Rady ekspertów sprawdzają się więc nie tylko na zewnątrz, ale także i w domu:

 • Eksperci zalecają sporządzenie planu danego obszaru i narysowanie na nim głównych stref, a także miejsc wolnych, na których można zainstalować modne donice. Tak więc plan obejmuje rozplanowanie danego miejsca, jego podział na strefy, a także wydzielenie centrum kompozycyjnego. Doniczki bonsai dla przykładu mogą być punktem centralnym salonu, który jest oglądany z różnych stron;
 • Ważne jest, aby zachować proporcje. Oddzielne szczegóły przestrzeni i roślinności nie powinny się na siebie nakładać. Należy prawidłowo zbudować kompozycję, aby zachować odpowiednią perspektywę. Tak też donice na balkon, który jest nisko położony, zdadzą się z posadzonymi, wysokimi roślinami, nadającymi przestrzeni witrażowego charakteru;
 • Poszczególne elementy wystroju wnętrz lub ogrodu można powtarzać, tworząc tym samym stylistyczny motyw przewodni;
 • Ergonomia, planowanie przestrzeni dla łatwości użytkowania to ważny element w projektowaniu krajobrazu z donicami. Na przykład donice do salonu powinny nadać mu elegancji i artyzmu, jednocześnie zostawiając dużo wolnej przestrzeni, umożliwiającej poruszanie się po pomieszczeniu bez ograniczeń.

Te wskazówki od czołowych projektantów krajobrazu mogą pomóc w wybraniu właściwego kierunku dekorowania ogrodu, czy wnętrza domu.Modne donice w ogrodzie – jaka jest ich rola w projektowaniu przestrzeni?

Główną cechą doniczek jest ich ergonomiczność i łatwość w dostosowaniu do danej przestrzeni. Z tego względu są one tak popularne w projekcie krajobrazów. Jeśli doniczka nie pasuje do danego miejsca, można ją łatwo przenieść w inną lokalizację, zmieniając w ten sposób koncepcję projektowania krajobrazu przydomowego ogrodu.

Donice odporne na mróz mogą przez cały rok dekorować przestrzeń. Donice ceramiczne po ustaniu silnych mrozów można ustawić nie tylko wzdłuż ścieżek ogrodowych, ale także na werandach, czy balkonach. Mogą także ozdabiać linię brzegową małych zbiorników, stwarzając unikatowe kompozycje, poprawiające ogólną estetykę danej przestrzeni. Największą zaletą donic jest zatem łatwość w uzyskaniu estetycznej kompozycji dzięki ich ogromnej mobilności, stwarzającej tym samym niepowtarzalne okazje na uzyskanie jedynego w swoim rodzaju pomysłu projektowego

Donice do domu i ogrodu – rodzaje, kształty

Obecnie znaleźć można wiele różnorodnych rodzajów doniczek, które z zaangażowaniem stosowane są w uszlachetnianiu obszarów ogrodowych, czy samych domostw. Są one podzielone ze względu na materiały, z których są wykonane, kształt i rozmiar. Ciekawe doniczki do domu czy ogrodu wybierane są zależnie od ogólnej koncepcji projektowania danego krajobrazu. Przy wyborze warto jednak skupić się na własnych preferencjach.

Rodzaje doniczek według materiału

 • Donice ceramiczne – świetnie nadają się do uprawy roślin. Projektanci decydują się na nie ze względu na oryginalny wygląd i niską wagę, która jest osiągana dzięki użytym w produkcji materiałom. Nadają się także do instalacji podwieszanych, dzięki czemu w kompozycjach domowych zabierają zdecydowanie mniej wolnej przestrzeni;
 • Doniczki plastikowe – te donice należą do jednych z najłatwiejszych w pielęgnacji. Dostępne w wielu kształtach zdadzą się na balkonach, czy werandach. Należy pamiętać, że plastikowe donice ogrodowe mogą znajdywać się na zewnątrz w trakcie mrozów. Wynika to z prostego faktu, plastik dzięki niskoporowatej strukturze jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne;
 • Doniczki z włókna szklanego i naturalnych materiałów – rzadkie elementy wystroju, które są zazwyczaj wykorzystywane w projektowaniu krajobrazu na zewnątrz. Ma to związek z ich wytrzymałością na warunki atmosferyczne i łatwość w łączeniu ich z innymi elementami dekoracyjnymi.

Dobór doniczek do krajobrazu – co należy brać pod uwagę?

Donice dostępne są w dowolnych rozmiarach. Przy wyborze, oprócz samej przestrzeni, należy patrzeć również na rośliny, które mają być w nich posadzone. Tak więc, jeśli w doniczkach sadzi się kwiaty o długich korzeniach, należy preferować produkty wysokie i wąskie. Doniczki bonsai z kolei o płytkiej i szerokiej strukturze idealne są do włóknistych systemów korzeniowych. Należy zwrócić uwagę na kształt donicy, ponieważ mogą być one okrągłe, kwadratowe, stożkowe, czy płaskie.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele donic różnej wielkości. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na rodzaj sadzonych roślin i ich wielkość. Oprócz nich dużą wagę ma również kolorystyka samej donicy. Dlatego, jeśli kompozycja ma być zrównoważona, odcień produktu powinien pozostać neutralny w stosunku do reszty, tworząc organiczną całość z resztą wnętrza czy ogrodu. Warto rozważyć także opcje z systemem odwadniającym, zaprojektowanym w celu usuwania nadmiaru wilgoci i ochrony roślin przed gniciem korzeni.

Rozmiary doniczek

Wielkość doniczek uzależniona jest od powierzchni wydzielonego obszaru, który jest przeznaczony na dekorację roślinami.

Duża i masywna doniczka na małej powierzchni przyciągnie uwagę, jednak zdaniem projektantów będzie wyglądać nachalnie i nie na miejscu. Dlatego, doniczki na balkony powinny podkreślać piękno całej kompozycji, zamiast skupiać na sobie całą uwagę.

Miniaturowe doniczki na gigantycznym ogrodzie zostaną z kolei niezauważone i nie przyniosą pożądanego efektu.

Wielkość i lokalizacja doniczki zależy od innych roślin, które są już obecne na miejscu. Tak też na przykład małe donice do salonu będą dobrze wyglądać, gdy w pobliżu znajdują się miniaturowe rośliny, duże donice ogrodowe sprawdzą się przy wysokich drzewach.

Kolory doniczek

Eksperci zalecają wybór spokojnych tonów przy projekcie krajobrazu i wnętrz, aby nie przeciążać ich nadmiernym kolorytem. Idealną opcją są zatem pastelowe, ziemiste lub neutralne kolory, które zostaną połączone z roślinami i będą pasować do ogólnej koncepcji wnętrz, tarasu lub okolicy.

Donice mrozoodporne, czy ceramiczne na zewnątrz zdadzą się z takimi kolorami jak beż, oliwka, krem, mięta, terakota czy brąz. Takie odcienie doskonale łączą się ze sobą i tworzą ciekawe kompozycje, ponieważ ich głównym zadaniem jest podkreślenie piękna i delikatności posadzonych kwiatów.

Niezwykłym połączeniem jest również zestawienie ze sobą kontrastujących kolorów, które sprawdzi się, wybierając donice do salonu. Na przykład czarno-białe donice o tych samych kwiatach.

Najczęściej spotykane błędy przy wyborze donic w projektowaniu krajobrazu

 • Zwykłe donice na balkonie – w przypadku roślin na otwartym lub przeszklonym balkonie, należy wybrać doniczki mrozoodporne. Ten fakt jest często pomijany, powodując niszczenie roślin, jak i donicy. Należy więc wybierać opcje „zimowe” wykonane z ceramiki, terakoty, czy plastikowe;
 • Niewłaściwy rozmiar – to główny błąd popełniany w trakcie projektowania przestrzeni. Należy mieć na uwadze, że młoda roślina pomimo bycia małą wymaga dużej przestrzeni na rozwój systemu korzeniowego, co oznacza, że na taką roślinę należy wybrać większą doniczkę. Dorosła i duża roślina powinna być umieszczona w doniczce o odpowiedniej wielkości;
 • Używanie drewnianych skrzynek jako donic – wiele osób lubi wygląd roślin w drewnianych skrzyniach jako swoiste doniczki na balkony. Niestety, drewno regularnie wystawiane na działanie wilgoci zaczyna gnić, wyniszczając także rośliny;
 • Wybór nieodpowiedniej kolorystyki donicy – wybór ciemnych doniczek będzie miał zły wpływ na znajdujące się wewnątrz rośliny, jeśli donica tego typu jest zawilgocona i stoi po słonecznej stronie. W ciemnych i metalowych doniczkach wilgoć odparowuje znacznie szybciej przez natychmiastowe nagrzewanie się ciemnej powierzchni. Nadają się dla ciepłolubnych roślin na balkonach, nie zdadzą się z kolei na południowym oknie w mieszkaniu.


Projektowanie przestrzeni z donicami – oryginalna forma kompozycji

Zadbana przestrzeń to przede wszystkim dbałość o szczegóły. Takimi szczegółami są donice, które można znaleźć w ofercie sklepu z doniczkami Plant Deco. Niezależnie od tego, czy jest to wnętrze mieszkania, a może przydomowy ogród o ogromnej powierzchni – wybór odpowiednich donic ma ogromną wagę w zadbaniu o estetyczny wygląd końcowy przestrzeni.

Wpisy, które mogą Cię zainteresoać!

Doniczki w domowym zaciszu - naturalna esencja długotrwałego piękna

Powiązane produkty

Biała donica ceramiczna Camila z wgłębieniamiBiała donica ceramiczna Camila z wgłębieniami
 • Nowy
  Dodaj do porównania
  <h2>Donice ogrodowe z wgłębieniami dla wielbicieli nowoczesnych donic</h2> <p><a href="https://www.plantdeco.pl/21-donice-na-taras"><span style="text-decoration:underline;">Donice na taras</span></a> są <strong>mrozoodporne</strong>, co umożliwia bezpieczne wyeksponowanie ich na <strong>balkonie oraz terenach zielonych</strong>. Przyozdobi również salon czy sypialnię. Ta donica szkliwiona występuje w <strong>różnych rozmiarach</strong>, co umożliwia jego dobór do własnych preferencji. <strong>Wgłębienia</strong> tworzące na powierzchni donicy prosty wzór sprawiają, że jest ona nie tylko funkcjonalna, ale pełni też funkcję ozdobną.  <br /><br /></p> <h2>Jasna donica idealnie wyeksponuje rośliny</h2> <p>W tej <strong>donicy można uprawiać różnego typu rośliny - od kwiatów do krzewów ozdobnych</strong>. Jej prosty design sprawi, że sprawdzi się w każdym pomieszczeniu i nie przyćmi pięknego wyglądu uprawianych w niej kwiatów. Zdecydowanie zachwyci osoby ceniące minimalizm.</p> <p></p> <p><a href="https://www.plantdeco.pl/11-donice-ogrodowe"><span style="text-decoration:underline;">Donice ogrodowe</span></a> z wgłębieniami to wyjątkowa dekoracja dla Twojego ogrodu. Możesz użyć ich do upiększenia każdej części swojego domu, od balkonu po taras.</p>
  69,00 złCena
  Brązowa doniczka bonsaiBrązowa doniczka bonsai
  • Nowy
   Dodaj do porównania
   <h2>Drzewko bonsai</h2> <p><a href="https://www.plantdeco.pl/39-kolekcja-bonsai"><span style="text-decoration:underline;">Doniczki do bonsai</span></a> mogą przybierać różne formy i stylu, czyniąc je estetycznym uzupełnieniem każdego ogrodu lub domu. Najpopularniejsze rodzaje doniczek to z ceramiki.</p> <p>Ceramiczne doniczki do bonsai to wspaniała opcja dla tych, którzy szukają sposobu na udekorowanie swojego ogrodu. Ceramiczne doniczki do bonsai są doskonałym miejscem do uprawy małych drzewek i innych roślin. Można je łatwo dostosować do dowolnego stylu w domu, aby dodać Twojemu pomieszczeniu oryginalny charakter. Doniczki ceramiczne mają także kilka praktycznych zalet: są trwałe, odporne na warunki pogodowe i łatwe w utrzymaniu czystości. Ponadto ceramika jest idealnym materiałem do przechowywania wilgoci, co może pomóc w zapewnieniu optymalnego</p>
   26,00 złCena
   Donica Tuscan 212 na balkon z włoskiej terakotyDonica Tuscan 212 na balkon z włoskiej terakoty
   • Nowy
    Dodaj do porównania
    <h3>Cechy donicy Tuscan 212 z włoskiej terakoty:</h3> <ul style="list-style-type:disc;"> <li>Donica występuje w wymiarach:</li> <li>39 cm średnicy 40 cm wysokości;</li> <li>55 cm średnicy 54 cm wysokości;</li> <li>75 cm średnicy 73 cm wysokości</li> <li>To produkt wytrzymały, stabilny i odporny na podmuchy wiatru</li> <li>Pasuje do każdej aranżacji: od klasycznej aż po nowoczesną</li> <li>Ma <strong>kształt okrągły </strong></li> <li>Nadaje się d<strong>o posadzenia drzewek oraz roślin</strong>, które kwitną np. paproci</li> <li>Można ją powiesić oraz postawić w zależności od aranżacji przestrzeni</li> <li>Dostępna jest w <strong>kolorze ceglastym </strong></li> <li><strong>Wykonana dokładnie z dbałością o każdy szczegół </strong></li> <li>Zawiera <strong>delikatne zdobienia w kształcie liści</strong></li> </ul> <p></p> <p>Wybierz <strong>donice Tuscan 212 z włoskiej terakoty</strong>. Sprawdź także pozostałe <a href="https://www.plantdeco.pl/47-donice-wloskie"><span style="text-decoration:underline;">donice włoskie</span></a>, które występują w ofercie naszego sklep u internetowego.</p>
    564,00 złCena
    Nowoczesna donica szkliwiona Atlantis wysoka
    • Nowy
     Dodaj do porównania
     <h2>Jakościowa donica na zewnątrz</h2> <p><strong>Donica wykonana z ceramiki szkliwionej</strong> o różnych wymiarach, w łatwy sposób dopasowuje się do odpowiedniej wielkości przestrzeni. Elegancko prezentująca się donica do ogrodu została wyposażona w <strong>specjalny odpływ pozwalający na łatwe pozbywanie się nadmiaru wody</strong>, jednocześnie dbając o roślinę znajdującą się wewnątrz i zabezpieczając ją przed ewentualnym przelaniem.<br /><br /></p> <h2>Donica szkliwiona w nowoczesnym stylu</h2> <p><a href="https://www.plantdeco.pl/13-nowoczesne-donice"><span style="text-decoration:underline;">Nowoczesne donice<strong> szkliwione z modnym designem</strong></span></a> pozwalają na stworzenie wyjątkowych aranżacji ogrodowych i tarasowych, dopasowując się zarówno do minimalistycznego jak i klasycznego stylu. Praktyczna <strong>donica z ceramiki</strong> świetnie prezentuje się w połączeniu zarówno z drewnianymi jak i kamiennymi elementami wystroju.</p>
     1 298,00 złCena

     Komentarze (0)

     Brak komentarzy w tym momencie.