Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na Warunki korzystania z usługi i korzystanie przez nas z plików cookie.

Modne dekoracje czy funkcjonalne akcesoria - jak wybrać dobre donice?

Modne dekoracje czy funkcjonalne akcesoria - jak wybrać dobre donice?

Odpowiednio dobrane doniczki na rośliny pozwolą stworzyć atrakcyjną aranżację i zadbać o kondycję kwiatów. Podczas poszukiwania tego typu przedmiotów często koniecznym wydaje się odnalezienie kompromisu pomiędzy estetyką i funkcjonalnością. Zarówno donice na taras, do ogrodu, jak i mieszkania mogą jednak łączyć w sobie te cechy. Co warto wiedzieć na ten temat i jak wybrać odpowiednie akcesoria?

Jak dopasować doniczki do stylu aranżacji?

Oprócz przemyślanych aranżacji domowych wnętrz, również balkony i ogrody urządza się w określonych stylach. Projektując własną przestrzeń warto więc przywiązać o tego aspektu szczególną uwagę. Aktualne trendy postulują wykorzystanie naturalnych materiałów. Modne obecnie aranżacje powinny zapewniać przebywającym w nich osobom możliwość wyciszenia się i zrelaksowania. Ważne jest tutaj również poczucie bezpieczeństwa. W stylach takich jak boho czy rustykalny dominują odcienie brązu i zieleni. Warto stawiać tu również na beże i szarości.

Domowe donice dekoracyjne z naturalnych materiałów to m.in. te wykonane z drewna i terakoty. Pierwsze z nich pozwolą nadać przestrzeni lekkości i świetnie skomponują się z dodatkami z wikliny, rattanu oraz kamienia. Wysokiej jakości włoska terakota pozwoli z kolei podkreślić szykowny charakter naturalnego wystroju. Doskonałym wyborem do takich wnętrz będą też donice z dekoracyjnego betonu. Ich powierzchnia może imitować naturalne kamienie lub być ozdobiona geometrycznymi wzorami nawiązującymi do motywów etnicznych. Co jeszcze należy wiedzieć o doborze donic?

Modny wystrój w domu i ogrodzie

Wśród dostępnych doniczek odnaleźć można modele, które doskonale skomponują się z każdym stylem. We wnętrzach glamour warto postawić na połyskliwe dekoracje ze wzorami geometrycznymi. Sprawdzą się tu też donice srebrne i złote. Najbardziej popularne konwencje aranżacyjne bardzo często można dostrzec również na tarasach i w ogrodach. Zalicza się do nich m.in. styl nowoczesny i minimalistyczny. Dobierając donice do takich przestrzeni warto postawić na biel, czerń i szarość. Świetnie sprawdzą się tutaj proste modele w formie cylindrów, owali i rynien. Doskonałym wyborem mogą okazać się też jednolite kolorystycznie, wysokie donice na taras i do ogrodu, wykonane z włókna szklanego.

Wybór donic - nie tylko walory estetyczne

Planując zakup zestawu donic należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał wykonania przedmiotów i ich dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Modne donice ogrodowe powinny być wyjątkowo odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Istotne jest też to, aby były odpowiednio stabilne, niezależnie od wielkości. Podobne właściwości powinny wykazywać donice wykorzystywane na balkonach i tarasach. W przypadku obu rodzajów warto zastanowić się nad modelami mrozoodpornymi. Choć misy na rośliny wykorzystywane we wnętrzach nie muszą spełniać rygorystycznych wymagań, warto zwrócić uwagę na ich trwałość i jakość wykonania.

Jak wybrać donice na zewnątrz?

Do modeli, które cieszą się ogromną popularnością w ogrodach i na tarasach zaliczyć można:

  • donice z terakoty
  • modele z włókna szklanego
  • doniczki kamionkowe
  • dekoracje z metalu.

Wszystkie te materiały charakteryzuje bowiem odporność na podwyższony stopień wilgotności i zmiany temperatur. Wiele rodzajów, w tym donice z włókna szklanego pozostanie też bezpieczne w czasie mrozów. Korzystając z takich modeli nie trzeba więc chować roślin do pomieszczeń w zimniejszym czasie. Kupując doniczki na balkony warto ponadto zwrócić uwagę na dostępne udogodnienia. Jednymi z chętniej wybieranych w tej kategorii są donice z systemem nawadniania. Są one skonstruowane tak, aby roślina posiadała stały dostęp do wody i mogła sama regulować ilość jej poboru. Jednocześnie, dzięki wykorzystanym materiałom system korzeniowy nie gnije, a osłonka na roślinę nie niszczy się pod wpływem wilgoci. Modele tego typu to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie wiedzą komu przekazać sprawowanie pieczy nad kwiatkami w czasie wyjazdu. Sprawdzi się też na balkonach, ogródkach i w mieszkaniach zapominalskich.

Wakacyjny klimat przez cały rok

Jednym z powodów, dla których donice są chętnie stosowane również w ogrodach jest wygoda ich wykorzystania. Tak zasadzone rośliny można z łatwością przestawiać. Pozwala to nie tylko na zmiany w aranżacji, ale też zwiększa funkcjonalność przestrzeni. Nawet małe drzewka i krzewy można przesunąć w razie potrzeby. Takie opcje sprawdzają się m.in. kiedy konieczne jest wjechanie na posesję samochodem. Warto pamiętać o tym, że ogrody i balkony mają za zadanie ułatwić użytkownikom zaznanie relaksu. Podczas dobierania doniczek warto więc postawić na rozwiązania kojarzone z urlopowym klimatem. Do chętnie wybieranych konwencji zalicza się styl śródziemnomorski, który doskonale podkreślają donice z włoskiej terakoty. Oprócz standardowych kształtów mogą przybierać formy przechylonych dzbanów lub posiadać popularne w cieplejszym klimacie motywy ozdobne.

Donice, które pozwolą urządzić wyjątkowy salon

Pokój dzienny to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Odpowiednio dobrane donice do salonu pozwolą zadbać o wystrój i funkcjonalność przestrzeni. Oprócz niewielkich kwiatków na parapetach, w mieszkaniach coraz częściej pojawiają się duże rośliny w ozdobnych misach ustawionych na podłodze. Zgodnie z aktualnymi trendami, warto tutaj postawić na wysokie donice, które przykują uwagę do zielonych elementów wystroju. Decydując się na stonowane barwy można mieć pewność, że przedmioty nie przestaną być przydatne również w razie zmiany wystroju.

Kupując donice do domu lub ogrodu należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na ich jakość. Starannie wykonane modele z dobrej klasy surowców będą łączyły w sobie atrakcyjny wygląd z funkcjonalnością. Korzystając z oferty znanych i sprawdzonych firm nie trzeba szukać kompromisów pomiędzy jakością a estetyką. Ze względu na mnogość dostępnych rodzajów i dostosowanie do trendów donice okazują się wspaniałym elementem aranżacyjnym. Warto pamiętać, że powinny być jednocześnie przyjazne dla hodowanych w nich roślin.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.