- today
- perm_identity Plant Deco
- label Nowości
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 336 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Jak zadbać o donice do roślin porą zimową?

Z czterech pór roku, największym wyzwaniem dla wielu roślin, jest przetrwanie zimy. Ujemne temperatury i szkodliwe warunki atmosferyczne wpływają na nie negatywnie, podobnie jak na doniczki, które w tym czasie są wystawione na mocno zwiększoną eksploatację, głównie ze względu na niezbyt optymalne warunki, w których są użytkowane. Jak zadbać o to, żeby donice pozostawione na zewnątrz zimą zachowały swoją dobrą kondycję? Jakie donice wybierać, gdy planujemy przesadzić rośliny na zimę? Czy warto inwestować w donice, które w teorii, mają być odporne na negatywne, zimowe warunki atmosferyczne ?
Trwałość surowca, z którego stworzona jest donica
Podstawową kwestią jest to, z jakiego materiału zrobione są doniczki. Na rynku dostępnych jest mnóstwo wariantów, wykonanych z przeróżnych surowców i o różnych kształtach, jak donice kwadratowe czy donice prostokątne. Najpopularniejszymi wydają się być donice z kamionki (gliniane) oraz donice cementowe. Poza nimi, producenci dysponują też innymi, niecodziennymi materiałami, do których warto zaliczyć donice wykonane z włókna szklanego, takie jak czarna donica fiber Ball Black.
W zależności od materiału, który wykorzystano do stworzenia donicy, uszkodzenia powstają zwykle przez to, że w porach surowca wytwarza się wilgoć, która pod wpływem niskich temperatur, wywołuje efekt zamrożenia donicy. Dla przykładu, przedmioty wykonane z gliny (np. teraktora, kamionka) są w stanie poradzić sobie z wilgocią w temperaturach do -32 stopni Celsjusza o ile nie mają bezpośredniego kontaktu z podłożem. W opozycji do doniczek glinianych stoją te, wykonane z betonu - nie wypala się ich, przez co beton, z którego są wykonane, musi być bardzo wysokiej jakości, aby po okresie zimowym nie powstały na nim pęknięcia. Całkiem nieźle, sprawdzają się również donice wykonane z dobrej jakości plastiku, choć wymagają one nieco więcej uwagi - w styczności z zamarzniętym podłożem mogą pojawiać się na nich pęknięcia, wynikające z rozszerzania się gleby.
Tworząc projekt ogrodu czy balkonu, warto więc zaopatrzyć się w takie pojemniki na rośliny, które będą wykonane z wysokiej jakości surowców, niepodatnych na niskie temperatury i opady atmosferyczne, takie jak śnieg i deszcz. Dobrym wyborem mogą być donice mrozoodporne, które odznaczają się nie tylko długą żywotnością bez względu na warunki pogodowe, ale i niecodziennym, lecz pięknym wyglądem.
Eksploatacja i zabezpieczenie donic na warunki atmosferyczne
Niestety, polski klimat coraz bardziej wymusza na nas zabezpieczanie zarówno roślin, jak i pojemników, w których się znajdują. Myśląc nad tym, jak zabezpieczyć donice przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi, warto dostosować się do poniższych rad, które pozwolą uniknąć dodatkowych kosztów, związanych z koniecznością wymiany doniczek:
- Odpowiednie czyszczenie - donice należy bardzo dokładnie umyć, a po tej czynności, należy zadbać, aby były one całkowicie suche, zanim trafią na ogród czy balkon. Dokładne umycie i osuszenie przedmiotów jest konieczną czynnością konserwacyjną, jeśli zależy nam na długotrwałym okresie ich użytkowania.
- Ustawienie doniczek oraz izolacja zewnętrzna - w przypadku, gdy donice mają być w okresie zimowym puste, należy ustawić je dnem do góry. W przeciwnym wypadku, warto postarać się o to, aby odpowiednio je wyizolować od zimna, np. owijając je folią bombelkową, czy tekturą. Należy jednak pamiętać o tym, aby zrobić to dopiero, gdy temperatura spadnie do zera lub poniżej tej wartości - w przeciwnym wypadku, rośliny umieszczone w doniczce mogą ulec całkowitemu zniszczeniu, ze względu na brak dostępu do świeżego powietrza. Jeżeli temperatura na zewnątrz jest powyżej zera, należy pamiętać o podlaniu podłoża roślin, tak, aby nie obumarły.
- Mniejsze w większe - jeżeli donice są małe, warto pomyśleć o tym, by umieścić je w większych pojemnikach, aby zapobiec ich oblodzeniu, a w konsekwencji - zniszczeniu. Pojemniki powinny być wypełnione np. tekturą, słomą czy trocinami, aby dodatkowo wyizolować je od spodu.
- Ochrona wzajemna - w przypadku, gdy donice umieszczone są na balkonie warto ustawić je w jednym rzędzie lub zbiorczo, obok siebie. W taki sposób, pojemniki na rośliny będą się wzajemnie osłaniać przed wiatrem i innymi, negatywnymi warunkami atmosferycznymi.
- Dodatkowe zabezpieczenie - przed wystawieniem na balkon lub do ogrodu, doniczek glinianych (np. donic z kamionki), można je okryć specjalną emalią do gliny, która wzmacnia materiał, uodparniając go na wilgoć oraz negatywne warunki pogodowe.
- Izolacja podłoża - warto zastanowić się nad tym, czy nie ustawić donic na materiałach izolacyjnych, np. na styropianie. W znacznym stopniu eliminuje to możliwość zamarznięcia pojemnika na rośliny od podłoża.
Donice mrozoodporne
Na rynku można spotkać się z wieloma modelami donic odpornych na mróz, jednakże większość z nich działa tylko i wyłącznie do pewnej temperatury (w zależności od materiału z jakiego doniczka została wykonana). W przypadku, gdy graniczna temperatura zostanie osiągnięta, wiele z donic, zachwalanych jako odpornych na mróz, zaczyna zwyczajnie pękać oraz traci swoje właściwości, zarówno estetyczne, jak i są coraz mniej praktyczne. Niestety, rzadko kiedy, do ich tworzenia wykorzystuje się zaawansowane technologicznie surowce.
Dobrym wyborem donicy mrozoodpornej, będzie na pewno czarna donica fiber Ball Black, która została wykonana z włókna szklanego, które jest odporne nawet na bardzo niskie temperatury. Poza tym, charakteryzuje się bardzo nowoczesnym i rzadko spotykanym designem - jest to donica w kształcie kuli, co eliminuje możliwość skaleczenia się o jakąkolwiek jej część.
Inną alternatywą są donice plastikowe, które są uniwersalne.
Komentarze (0)