Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na Warunki korzystania z usługi i korzystanie przez nas z plików cookie.

Jak zadbać o donice do roślin porą zimową? Donice gliniane, cementowe, do ogrodu

Jak zadbać o donice do roślin porą zimową? Donice gliniane, cementowe, do ogrodu

Z czterech pór roku, największym wyzwaniem dla wielu roślin, jest przetrwanie zimy. Ujemne temperatury i szkodliwe warunki atmosferyczne wpływają na nie negatywnie, podobnie jak na doniczki, które w tym czasie są wystawione na mocno zwiększoną eksploatację, głównie ze względu na niezbyt optymalne warunki, w których są użytkowane. Jak zadbać o to, żeby donice  ogrodowe pozostawione na zewnątrz zimą zachowały swoją dobrą kondycję? Jakie donice wybierać, gdy planujemy przesadzić rośliny na zimę? Czy warto inwestować w donice, które w teorii, mają być odporne na negatywne, zimowe warunki atmosferyczne ?

Trwałość surowca, z którego stworzona jest donica

Podstawową kwestią jest to, z jakiego materiału zrobione są doniczki. Na rynku dostępnych jest mnóstwo wariantów, wykonanych z przeróżnych surowców i o różnych kształtach, jak donice kwadratowe czy donice prostokątne. Najpopularniejszymi wydają się być donice z kamionki (gliniane) oraz donice cementowe. Poza nimi, producenci dysponują też innymi, niecodziennymi materiałami, do których warto zaliczyć donice wykonane z włókna szklanego, takie jak czarna donica fiber Ball Black.

W zależności od materiału, który wykorzystano do stworzenia donicy, uszkodzenia powstają zwykle przez to, że w porach surowca wytwarza się wilgoć, która pod wpływem niskich temperatur, wywołuje efekt zamrożenia donicy. Dla przykładu, przedmioty wykonane z gliny (np. teraktora, kamionka) są w stanie poradzić sobie z wilgocią w temperaturach do -32 stopni Celsjusza o ile nie mają bezpośredniego kontaktu z podłożem. W opozycji do doniczek glinianych stoją te, wykonane z betonu - nie wypala się ich, przez co beton, z którego są wykonane, musi być bardzo wysokiej jakości, aby po okresie zimowym nie powstały na nim pęknięcia. Całkiem nieźle, sprawdzają się również donice wykonane z dobrej jakości plastiku, choć wymagają one nieco więcej uwagi - w styczności z zamarzniętym podłożem mogą pojawiać się na nich pęknięcia, wynikające z rozszerzania się gleby.

Tworząc projekt ogrodu czy balkonu, warto więc zaopatrzyć się w takie pojemniki na rośliny, które będą wykonane z wysokiej jakości surowców, niepodatnych na niskie temperatury i opady atmosferyczne, takie jak śnieg i deszcz. Dobrym wyborem mogą być donice mrozoodporne, które odznaczają się nie tylko długą żywotnością bez względu na warunki pogodowe, ale i niecodziennym, lecz pięknym wyglądem.

Eksploatacja i zabezpieczenie donic na warunki atmosferyczne

Niestety, polski klimat coraz bardziej wymusza na nas zabezpieczanie zarówno roślin, jak i pojemników, w których się znajdują. Myśląc nad tym, jak zabezpieczyć donice przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi, warto dostosować się do poniższych rad, które pozwolą uniknąć dodatkowych kosztów, związanych z koniecznością wymiany doniczek:

 • Odpowiednie czyszczenie - donice należy bardzo dokładnie umyć, a po tej czynności, należy zadbać, aby były one całkowicie suche, zanim trafią na ogród czy balkon. Dokładne umycie i osuszenie przedmiotów jest konieczną czynnością konserwacyjną, jeśli zależy nam na długotrwałym okresie ich użytkowania.
 • Ustawienie doniczek oraz izolacja zewnętrzna - w przypadku, gdy donice mają być w okresie zimowym puste, należy ustawić je dnem do góry. W przeciwnym wypadku, warto postarać się o to, aby odpowiednio je wyizolować od zimna, np. owijając je folią bombelkową, czy tekturą. Należy jednak pamiętać o tym, aby zrobić to dopiero, gdy temperatura spadnie do zera lub poniżej tej wartości - w przeciwnym wypadku, rośliny umieszczone w doniczce mogą ulec całkowitemu zniszczeniu, ze względu na brak dostępu do świeżego powietrza. Jeżeli temperatura na zewnątrz jest powyżej zera, należy pamiętać o podlaniu podłoża roślin, tak, aby nie obumarły.
 • Mniejsze w większe - jeżeli donice są małe, warto pomyśleć o tym, by umieścić je w większych pojemnikach, aby zapobiec ich oblodzeniu, a w konsekwencji - zniszczeniu. Pojemniki powinny być wypełnione np. tekturą, słomą czy trocinami, aby dodatkowo wyizolować je od spodu.
 • Ochrona wzajemna - w przypadku, gdy donice umieszczone są na balkonie warto ustawić je w jednym rzędzie lub zbiorczo, obok siebie. W taki sposób, pojemniki na rośliny będą się wzajemnie osłaniać przed wiatrem i innymi, negatywnymi warunkami atmosferycznymi.
 • Dodatkowe zabezpieczenie - przed wystawieniem na balkon lub do ogrodu, doniczek glinianych (np. donic z kamionki), można je okryć specjalną emalią do gliny, która wzmacnia materiał, uodparniając go na wilgoć oraz negatywne warunki pogodowe.
 • Izolacja podłoża - warto zastanowić się nad tym, czy nie ustawić donic na materiałach izolacyjnych, np. na styropianie. W znacznym stopniu eliminuje to możliwość zamarznięcia pojemnika na rośliny od podłoża. 

Donice ogrodowe mrozoodporne

Na rynku można spotkać się z wieloma modelami donic odpornych na mróz, jednakże większość z nich działa tylko i wyłącznie do pewnej temperatury (w zależności od materiału z jakiego doniczka została wykonana). W przypadku, gdy graniczna temperatura zostanie osiągnięta, wiele z donic, zachwalanych jako odpornych na mróz, zaczyna zwyczajnie pękać oraz traci swoje właściwości, zarówno estetyczne, jak i są coraz mniej praktyczne. Niestety, rzadko kiedy, do ich tworzenia wykorzystuje się zaawansowane technologicznie surowce.

Dobrym wyborem donicy mrozoodpornej, będzie na pewno czarna donica fiber Ball Black, która została wykonana z włókna szklanego, które jest odporne nawet na bardzo niskie temperatury. Poza tym, charakteryzuje się bardzo nowoczesnym i rzadko spotykanym designem - jest to donica w kształcie kuli, co eliminuje możliwość skaleczenia się o jakąkolwiek jej część. 

Inną alternatywą są donice plastikowe, które są uniwersalne oraz betonowe doniczki.

Donice na taras porą zimową

Donice na taras są doskonałym sposobem, aby dodać kolor i świeżości w porze zimowej. Oprócz tego, doniczki mogą być użyte do tworzenia atrakcyjnych ozdób lub jako miejsce do przechowywania świątecznych dekoracji. Jeśli chcesz cieszyć się pięknem roślin ogrodowych bez obaw o ich wymagania specjalne, możesz skorzystać z rosnącej popularności roślin sztucznych. Rośliny sztuczne nadają się idealnie do donic na taras ze względu na to, że nie potrzebujesz po prostu spryskać je wodą isą one zazwyczaj odporne na warunki pogodowe. Możesz wybierać spośród różnych stylów i rodzajów, aby dopasować je do swojego tarasu. Dodatkowo, mniej pracy jest konieczne do utrzymania ich w czystości niż rosnących żywych roślin. Aby otrzymać najlepsze rezultaty, upewnij się, że donice są dostosowane do mrozu zimowego oraz czynników deszczu i śniegu. Przed umieszczeniem roślin sztucznych w donicach na taras warto również skontaktować się z ekspertem od roślin lub architekta krajobrazu,

Powiązane produkty

Donica Fiber ball Black
   Dodaj do porównania
   <h2>Donica ogrodowa, jak dzieło sztuki - poznaj zjawiskową donicę okrągłą<br /><br /></h2> <p><strong>Donica mrozoodporna Fiber Ball</strong> to idealny sposób na urozmaicenie prostego tarasu czy okolicy basenu. Dzięki możliwości dokonania wyboru wymiaru czarna donica z łatwością wpasuje się w każdy, nawet najbardziej wymagający co do aranżacji teren. Wysokiej jakości włókno szklane, z którego wykonana jest kula nie tylko wpływa na jej wytrzymałość, ale również sprawia, że ze z pozoru zwykła donica staje się prawdziwym dziełem sztuki ogrodowej. Dodatkowo rzadko spotykany kształt kuli sprawia, że pozbawiona ostrych krawędzi <strong>szklana donica nie powoduje żadnych urazów podczas aranżacji - dekoracja może być przenoszona wielokrotnie, bez obawy o skaleczenia</strong>.<br /><br /></p> <p>Czarna, dekoracyjna kula ogrodowa. Mrozoodporna. Wykonana z włókna szklanego.</p>
   675,00 złCena

   Komentarze (0)

   Brak komentarzy w tym momencie.