Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na Warunki korzystania z usługi i korzystanie przez nas z plików cookie.

Donice jako modne i praktyczne rozwiązanie dla domu i ogrodu

Donice jako modne i praktyczne rozwiązanie dla domu i ogrodu

Zieleń w domu tworzy wyjątkowy mikroklimat i nadaje pomieszczeniom niepowtarzalnego charakteru. Jeżeli decydujemy się na wprowadzenie roślin w nasze progi, musimy mieć na uwadze ich wymagania i wybór odpowiedniego naczynia do ich przechowywania. Nawet kilka drobnych gałązek wyeksponowanych w pięknej donicy może stanowić nietuzinkową ozdobę wnętrza. Na rynku dostępnych jest wiele atrakcyjnych wariantów donic i doniczek dla roślin domowych, balkonowych i ogrodowych.

Modne donice do salonu

Wiele opracowań naukowych wykazało już dobroczynne działanie roślin w domowym zaciszu. Warto się nimi otaczać, gdyż poza funkcją dekoracyjną, posiadają wiele właściwości prozdrowotnych, wprowadzając do wnętrza harmonię i spokój. Każdy gatunek ma swoje preferencje, jeśli chodzi o ilość nasłonecznienia i szerokość donicy, np. drzewko bonsai najlepiej czuje się w niskiej warstwie ziemi, dlatego optymalnym rozwiązaniem dla niego będzie szeroka i płaska doniczka. Rośliny o dużych gabarytach, takie jak: juki, draceny, palmy, zamiokulkasy, pachiry, drzewka figowe oraz oliwne wymagają szerokiej i głębokiej donicy. Można hodować je także w wysokich doniczkach, które dodatkowo podkreślą okazały pokrój rośliny.

Bez wątpienia znaczenie ma także wielkość pomieszczenia, w którym będą znajdować się kwiaty. Większe okazy w małym salonie będą zajmować zbyt wiele miejsca i niepotrzebnie zagracać przestrzeń. W małych pomieszczeniach lepiej prezentować się będą rośliny w kwietnikach lub podwieszane. Niektóre kwiaty preferują przebywanie w grupach, stąd dobrym rozwiązaniem będą doniczki średniego rozmiaru ustawione na regałach, schodach lub we wspomnianych kwietnikach. Rośliny pnące warto wyeksponować w donicach podwieszanych pod sufitem. Szczególnie pięknie prezentują się w takiej odsłonie bluszcze, paprocie i filodendrony.

W obecnych czasach donice do salonu występują w tak wielu wydaniach (rozmiarach, kolorach i kształtach), że wybór nie powinien stanowić dużego dylematu. Ponadto różnią się materiałem, z którego zostały wykonane. Wśród nich wewnątrz domu najlepiej sprawdzą się donice:

  • ceramiczne
  • metalowe
  • z włókna szklanego
  • betonowe

W nowoczesnych salonach najlepiej prezentują się donice betonowe, zaś w klasycznych pokojach dziennych te wykonane z włókna szklanego oraz ceramiczne. Donice metalowe idealnie pasują do pomieszczeń typu loft i przestrzeni w stylu skandynawskim. Rośliny stwarzają ogromne możliwości aranżacyjne, a szeroki wybór wśród donic umożliwia dokonania zmian wystroju wnętrza w łatwy i mało kosztowny sposób.

Doniczki na balkony i tarasy

Rośliny mogą tworzyć klimat prywatnego ogrodu nawet w gwarnej, miejskiej infrastrukturze. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów donic, stworzonych z myślą o warunkach uprawnych na balkonie lub tarasie. Na szczególną uwagę zasługują donice wykonane z włoskiej terakoty, z żywicy ekologicznej, z ozdobnego betonu, z włókna szklanego, ceramiczne oraz drewniane. Te ostatnie jednak wymagają impregnacji przynajmniej raz do roku. W przypadku miejsc narażonych na duże nasłonecznienie odradzamy doniczki metalowe i plastikowe, ponieważ kumulują ciepło, doprowadzając tym samym do parowania wody i przegrzewania gleby.

Niezwykle dekoracyjnie prezentują się doniczki na balkony, kiedy rośliny ułożone są w grupach, różnymi rozmiarami. Nawet niskie i drobne rośliny mogą przykuwać uwagę, jeśli zostaną rozmieszczone w donicach o urozmaiconej wysokości. Warto jednak zawsze utrzymać podobną formę i stylistykę doniczek. Bardzo popularne stało się w ostatnich latach ustawianie ziół na kwietniku lub regale. Rozwiązanie to niesie za sobą wiele korzyści. Porządkuje przestrzeń małych balkonów, oszczędza miejsce na tarasie i tworzy efektowną kompozycję. Ponadto zioła, takie jak tymianek, mięta, melisa lub oregano, pod wpływem promieni słonecznych uwalniają olejki eteryczne i skutecznie odstraszają niemile widziane owady.

Warto również wspomnieć o nowoczesnych systemach nawadniania, które będą doskonałym rozwiązaniem dla tych osób, które pragną cieszyć się bujnymi roślinami na swoim balkonie, a nie mają czasu na ich regularne podlewanie. Wystarczy, że woda będzie co jakiś czas uzupełniana w przeznaczonym do tego specjalnym otworze pomiędzy obudową a wkładem. Donice zaopatrzone w system nawadniania same będą wówczas regulowały czas i ilość poboru wody, dzięki czemu gleba będzie stale odpowiednio wilgotna.

Jakie donice ogrodowe są najbardziej trwałe?

Donice przeznaczone dla roślin ogrodowych charakteryzują się odpornością na zmiany temperatur i niekorzystne warunki atmosferyczne. Dzięki temu mogą pełnić funkcję dekoracji ogrodu przez wiele lat. Najbardziej trwałe są donice włoskie i kamionkowe. Można także w tym celu wykorzystać te wykonane z drewna i betonu. Drewniane produkty wstawione na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych trzeba jednak często odnawiać i impregnować.donice ogrodwe Donice ogrodowe chronią rośliny także przed szkodnikami takimi jak turkucie podjadki, norki i krety. Można w nich trzymać nie tylko kwiaty, ale również hodować warzywa liściowe (rukola, jarmuż, szpinak, sałata) oraz zioła (mięta, lubczyk, oregano, tymianek, mięta itp.).

Włoskie donice ogrodowe są wykonane z ceramiki, przez co dobrze znoszą zimno, a do tego są bardzo uniwersalne pod względem dopasowania do charakteru ogrodu. Stylem nawiązują do śródziemnomorskiego klimatu. Uroku dodają im fabryczne przetarcia i postarzenie, tak iż do złudzenia przypominają te naturalnie wyblakłe pod wpływem południowego słońca donice z włoskich ogrodów.

Kamionkowe donice ogrodowe powstają na skutek wypalenia mieszanki gliny i piasku. Jest to materiał najbardziej trwały - odporny na zmiany temperatur, szkodliwe działanie wilgoci oraz zbyt silne nasłonecznienie. Kamionka ma neutralny, naturalny wygląd, dlatego z powodzeniem wpasuje się zarówno w aranżacje ogrodu w stylu klasycznym, jak również w nowoczesnym i minimalistycznym wydaniu, każdemu z nich dodając nieco ciepła i romantycznego klimatu.

Donice ogrodowe pozwalają na dowolne kształtowanie swojego przydomowego zacisza i dokonywanie łatwych zmian w razie konieczności.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.