- today
- perm_identity Plant Deco
- label Nowości
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 967 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Czas na zmianę doniczki - jaki kształt wybrać? Przegląd dostępnych rozwiązań

O zmianie doniczki należy pomyśleć natychmiast po zakupie rośliny, a także w momencie, kiedy zauważamy jej wyraźny wzrost w stosunku do stanu pierwotnego. Niekiedy motywem do metamorfozy zielonych dekoracji we wnętrzu są także względy czysto estetyczne. Jaki kształt doniczki wybrać?
Kształt doniczki dobiera się do potrzeb rośliny
Zdrowy i bujny rozwój rośliny powinien stanowić priorytet przy zmianie doniczki na większą. Kwiaty kupowane w sklepach z reguły mają niskiej jakości ziemię i nieatrakcyjne "opakowanie", dlatego od razu po przyniesieniu ich do domu warto pomyśleć o dobrej zmianie. Przed podjęciem decyzji o materiale wykonania czy kolorze donicy, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim potrzeby samej rośliny. Sposób, w jaki rozwija się jej system korzeniowy dyktuje w tym zakresie pewne warunki. Przykładowo:
- wysokich donic potrzebują palmy, draceny, jukki czy sansewierie, wykształcające pionowy system korzeniowy,
- szerokich, okrągłych donic potrzebują między innymi fikusy czy mirty, które lepiej rosną z korzeniami rozrastającymi się na boki,
- małe i płytkie doniczki będą dobre dla kaktusów i sukulentów ze słabo rozwiniętym systemem korzeniowym.
Jak widać doniczki do domu należy dobierać przede wszystkim w oparciu o cechy charakterystyczne i potrzeby danego gatunku rośliny. Tylko wtedy kwiat odwdzięczy się pięknymi, dorodnymi liśćmi i kwiatami.
Rozmiar też ma znaczenie
Mogłoby się wydawać, że im większa doniczka, tym lepiej dla rośliny. Nic jednak bardziej mylnego - każdorazowo doniczkę rośliny trzeba zmieniać bowiem jedynie o przysłowiowy jeden rozmiar. Dlaczego? Otóż, mały kwiat zasadzony w dużym pojemniku zacznie bardzo szybko wypełniać go korzeniami, spowalniając jednocześnie rozwój części nadziemnych, czyli liści i kwiatów. Tymczasem każdemu zależy przede wszystkim na rozwoju właśnie tych widocznych części rośliny. Przyjmuje się, że doniczki powinny być każdorazowo powiększane:
- o 2, 3 cm w przypadku małych kwiatów,
- o 5 do 10 cm w przypadku kwiatów dużych.
Szczególnym przypadkiem będzie tutaj specjalna doniczka bonsai, która celowo ogranicza rozwój systemu korzeniowego rośliny, aby sprowokować jej nienaturalne ukształtowanie ponad ziemią.
Jakie donice do salonu wybrać - przegląd dostępnych kształtów
Wybierając donice do salonu, w pierwszej kolejności należy dobrać ich wielkość i kształt do potrzeb rośliny. Później najważniejszą cechą będzie ogólny design, który wpłynie na wygląd całej aranżacji. Donice ozdobne do salonu dzieli się ze względu na kształty na:
Donice okrągłe
Doniczki na planie koła to najczęściej donice ceramiczne, choć nie brakuje również modelów z innych materiałów, takich jak metal czy włókno szklane. Okrągła donica to tradycyjny wybór, odpowiedni do klasycznych wnętrz, a także do aranżacji nowoczesnych, które domownicy chcą nieco "złagodzić". Delikatna linia takich pojemników nadaje bowiem delikatność kanciastym kształtom mebli i dodatków. Minusem takich doniczek jest ich nieustawność - okrągła donica zajmuje sporo miejsca, dlatego lepiej sprawdza się w dużym salonie lub na otwartym tarasie.
Donice kwadratowe
Kwadratowe doniczki stanowią niejako przeciwieństwo doniczek okrągłych. Łatwiej jest znaleźć dla nich miejsce w pokoju dziennym, ponieważ dobrze wpisują się swoim kształtem we wszelkie kąty. Wykonane z ozdobnej ceramiki donice glamour na planie kwadratu są jednocześnie nowoczesne i szykowne, a samej roślinie oferują porównywalną do modelów okrągłych ilość miejsca na cały system korzeniowy.
Donice wysokie
Duże donice do salonu wysokie mogą mieć zarówno obły, jak i kanciasty kształt. Cieszą się dużą popularnością, ponieważ efektownie unoszą kwiat i eksponują go, przyciągając do niego wzrok. Znacznie lepiej sprawdzają się we wnętrzach niż w ogrodzie, ponieważ na zewnątrz mogą przewrócić się przy mocniejszych podmuchach wiatru.
Donice typu skrzynie
Podłużne donice na planie prostokąta kojarzą się przede wszystkim z aranżacją balkonów, gdzie skrzynie wiesza się na poręczy, aby nie zajmowały miejsca podłogowego. Skrzynie na kwiaty mogą sprawdzić się jednak również we wnętrzu salonu. Ustawione pod ścianą staną się bardzo ciekawym, zielonym tłem dla mebli wypoczynkowych lub ścianki multimedialnej.
Donice na nóżkach
Doniczki na nóżkach to pewna alternatywa dla donic wysokich, świetnie prezentująca się w aranżacjach nowoczesnych i glamour. Nóżki unoszą roślinę, akcentując jej istotę w całym wystroju, a jednocześnie nie obciążają go, lecz dodają mu lekkości.
Donice o finezyjnym kształcie
Najciekawsze, stylizowane pod względem swojej formy są między innymi donice włoskie, przypominające wazy, misy czy kielichy. Takie pojemniki robią ogromne wrażenie, zwłaszcza na tle stonowanej nowoczesnej aranżacji. Można wybrać je do wnętrz industrialnych, skandynawskich czy rustykalnych. Zarówno ze względu na swój design, jak i kolor z pewnością nie pozostaną niezauważone.
Zmiana doniczki - jaki materiał i kolor wybrać?
Na koniec przy wyborze nowej doniczki pod uwagę bierze się także jej materiał oraz ogólny wygląd, czyli styl i kolorystykę. Donice do salonu nie muszą odznaczać się szczególną wytrzymałością, ponieważ nie zaszkodzą im czynniki atmosferyczne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie wybrania do salonu na przykład donicy betonowej. Dostępne doniczki ze względu na materiał wykonania dzieli się na modele:
- donice ceramiczne, o najbardziej klasycznym wyglądzie,
- betonowe doniczki, odpowiednie przede wszystkim do loftu czy mieszkania w stylu industrialnym,
- donice z włókna szklanego, bardzo nowoczesne i eleganckie,
- donice z metalu, nawet z lustrzaną powłoką, idealną do aranżacji glamour,
- donice drewniane, świetnie prezentujące się zarówno w klasycznym wystroju, jak i w nowoczesnym stylu skandynawskim.
Donice pełnią podwójną rolę - są "domem" dla korzeni rośliny, a także dekoracją całego wnętrza. Wraz z posadzonym w nich kwiatem stanowią efektowny element ozdobny, który pozwala wprowadzać do aranżacji świeżą zieleń i niemal biżuteryjne dodatki w postaci pojemników, które należy dopasować do charakteru wystroju. Nowych doniczek nie można wybierać więc zbyt pochopnie - liczy się zarówno dobro rośliny, jak i ogólny wygląd stworzonej z jej udziałem kompozycji.
Komentarze (0)