Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na Warunki korzystania z usługi i korzystanie przez nas z plików cookie.

Instrukcja nasadzeń doniczek z serii Fiberglass

Aby użytkować donicę przez długie lata i cieszyć się nią w idealnym stanie wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Donice przeznaczone na zewnątrz

Nasadzenie bezpośrednie

 1. Wykonaj otwory odwadniające w specjalnie przygotowanych zagłębieniach na spodzie donicy. Nawiercaj powoli, nie dociskając, wiertłem ok. 8 mm.
 2. Zabezpiecz wnętrze załączoną folią ogrodniczą lub folią w płynie. Otwór odwadniający musi pozostać drożny więc w odpowiednim miejscu przebij folię.
 3. Na spodzie donicy umieść keramzyt.
 4. Na warstwę keramzytu wysyp ziemię i obsadź w niej roślinę.

Nasadzenie pośrednie – w osłonce

 1. Jeśli otwory w donicy są niepożądane, można dokonać nasadzenia w osłonce produkcyjnej lub w jakiejkolwiek innej plastikowej osłonce.
 2. Wnętrze donicy zabezpiecz załączoną folią ogrodniczą lub folią w płynie.
 3. Na spód donicy wysyp keramzyt.
 4. Następnie włóż roślinę w osłonie.
 5. Aby zamaskować osłonę obsyp ją keramzytem (zalecane) lub ziemią.


Donice przeznaczone do wnętrz

Nasadzenie bezpośrednie

 1. Wnętrze donicy zabezpiecz załączoną folią ogrodniczą lub folią w płynie.
 2. Na spód donicy wysyp warstwę keramzytu.
 3. Następnie dokonaj nasadzenia rośliny i obsyp ziemią.


Nasadzenie pośrednie – w osłonce

 1. Wnętrze donicy zabezpiecz załączoną folią ogrodniczą lub folią w płynie.
 2. Na spód donicy wysyp keramzyt.
 3. Następnie włóż roślinę w osłonie.
 4. Aby zamaskować osłonę obsyp ją keramzytem (zalecane) lub ziemią.Nasadzenie w wysokiej donicy

W przypadku nasadzenia w wysokim modelu donicy, nie należy wykładać folią wnętrza całej donicy, lecz tylko jej górną część – do ok. 40 cm od górnej krawędzi, tak aby nadmiar wody nie uciekał na sam spód.

W tym wypadku dół donicy można wypełnić np. styropianem, pianką poliuretanową lub keramzytem i dopiero na tak przygotowaną warstwę należy rozłożyć folię.

Uwaga! Aby donica była stabilna warto odpowiednio dociążyć spód.Użycie folii

Wnętrze donicy dokładnie wyłóż folią ogrodniczą, która jest dodana w zestawie. Nadmiar materiału można umieścić pod kołnierzem rantu, tak aby był niewidoczny lub przyciąć.

Użycie folii w płynie

Dodatkowo wnętrze donicy można zabezpieczyć tzw. folią w płynie (do kupienia w marketach budowlanych). Jest to substancja, której zadaniem jest utworzenie izolacji wodochronnej. Preparat aplikuj za pomocą pędzla. Najlepiej wykonać izolację w dwóch warstwach. Po wyschnięciu pierwszej, drugą warstwę nałóż prostopadle do pierwszej.

Ocieplenie donicy styropianem

Aby zabezpieczyć system korzeniowy roślin przed przemarzaniem zimą, donice, które pozostają na zewnątrz w okresie zimowym warto ocieplić. Najlepiej jest obłożyć wewnętrzne ścianki warstwą izolacyjną o grubości ok. 2-3 cm.

Użycie keramzytu

Keramzyt ogrodniczy to kruszywo o porowatej strukturze charakteryzujące się wysoką chłonnością wilgoci. Wysypany na dnie donicy ma stworzyć rezerwuar wilgoci oraz zapobiec stałemu kontaktowi korzeni rośliny z nadmiarem wody. Pełni funkcję drenażu. Keramzyt jest obojętny chemicznie – nie zmienia pH podłoża, jest także odporny na wszelką działalność pleśni czy grzybów, co zmniejsza ryzyko infekcji roślin.

Przemieszczanie

Przemieszczając obsadzoną donicę nie wolno chwytać za kołnierz rantu.

Podlewanie

W przypadku nasadzenia pośredniego należy pamiętać, aby podlewać miejsce w którym znajduje się ta część podłoża która jest w osłonce.

Utrzymanie czystości

Myć czystą wodą (ew. płynem do mycia szyb), za pomocą miękkiej gąbki lub szmatki. Nie używać rozpuszczalników ani cytrynianów.

Instrukcja dotyczy serii donic Fiberglassi

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.