Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na Warunki korzystania z usługi i korzystanie przez nas z plików cookie.

Instrukcja nasadzeń donic Ecolite

Aby użytkować donicę przez długie lata i cieszyć się nią w idealnym stanie wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Donice przeznaczone na zewnątrz


Nasadzenie bezpośrednie

 1. Wykonaj otwory odwadniające specjalnie przygotowanych zagłębieniach na spodzie donicy. Nawiercaj powoli, nie dociskając, wiertłem ok. 8 mm.
 2. Zabezpiecz wnętrze folią ogrodniczą lub folią w płynie. Otwór odwadniający musi pozostać drożny więc w odpowiednim miejscu przebij folię.
 3. Na spodzie donicy umieść keramzyt.
 4. Na warstwę keramzytu wysyp ziemię i obsadź w niej roślinę.

Nasadzenie pośrednie – w osłonce

 1. Jeśli otwory w donicy są niepożądane, można dokonać nasadzenia w osłonce produkcyjnej lub w jakiejkolwiek innej plastikowej osłonce.
 2. Wnętrze donicy zabezpiecz folią ogrodniczą lub folią w płynie.
 3. Na spód donicy wysyp keramzyt.
 4. Następnie włóż roślinę w osłonie.
 5. Aby zamaskować osłonę obsyp ją keramzytem (zalecane) lub ziemią.

Donice przeznaczone do wnętrz


Nasadzenie bezpośrednie

 1. Wnętrze donicy zabezpiecz folią ogrodniczą lub folią w płynie.
 2. Na spód donicy wysyp warstwę keramzytu.
 3. Następnie dokonaj nasadzenia rośliny i obsyp ziemią.

Nasadzenie pośrednie – w osłonce

 1. Wnętrze donicy zabezpiecz folią ogrodniczą lub folią w płynie.
 2. Na spód donicy wysyp keramzyt.
 3. Następnie włóż roślinę w osłonie.
 4. Aby zamaskować osłonę obsyp ją keramzytem (zalecane) lub ziemią.

Nasadzenie w wysokiej donicy

W przypadku nasadzenia w wysokim modelu donicy, nie należy wykładać folią wnętrza całej donicy, lecz tylko jej górną część – do ok. 40 cm od górnej krawędzi, tak aby nadmiar wody nie uciekał na sam spód.

W tym wypadku dół donicy można wypełnić np. styropianem, pianką poliuretanową lub keramzytem i dopiero na tak przygotowaną warstwę należy rozłożyć folię.

Uwaga! Aby donica była stabilna warto odpowiednio dociążyć spód.

Użycie folii

Wnętrze donicy dokładnie wyłóż folią ogrodniczą. Nadmiar materiału można umieścić pod kołnierzem rantu, tak aby był niewidoczny lub przyciąć.

Użycie folii w płynie

Dodatkowo wnętrze donicy można zabezpieczyć tzw. folią w płynie (do kupienia w marketach budowlanych). Jest to substancja, której zadaniem jest utworzenie izolacji wodochronnej. Preparat aplikuj za pomocą pędzla. Najlepiej wykonać izolację w dwóch warstwach. Po wyschnięciu pierwszej, drugą warstwę nałóż prostopadle do pierwszej.

Użycie keramzytu

Keramzyt ogrodniczy to kruszywo o porowatej strukturze charakteryzujące się wysoką chłonnością wilgoci. Wysypany na dnie donicy ma stworzyć rezerwuar wilgoci oraz zapobiec stałemu kontaktowi korzeni rośliny z nadmiarem wody. Pełni funkcję drenażu. Keramzyt jest obojętny chemicznie – nie zmienia pH podłoża, jest także odporny na wszelką działalność pleśni czy grzybów, co zmniejsza ryzyko infekcji roślin.

Ocieplenie donicy styropianem

Aby zabezpieczyć system korzeniowy roślin przed przemarzaniem zimą, donice, które pozostają na zewnątrz w okresie zimowym warto ocieplić. Najlepiej jest obłożyć wewnętrzne ścianki warstwą izolacyjną o grubości ok. 2-3 cm.

Przemieszczanie 

Przemieszczając obsadzoną donicę nie wolno chwytać za kołnierz rantu. 

Podlewanie

W przypadku nasadzenia pośredniego należy pamiętać, aby podlewać miejsce w którym znajduje się ta część podłoża która jest w osłonce. 

Utrzymanie czystości

Myć czystą wodą (ew. płynem do mycia szyb), za pomocą miękkiej gąbki lub szmatki. Nie używać rozpuszczalników ani cytrynianów.

Instrukcja dotyczy donic serii Ecolite

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.